درمان ریشه

درمان ریشه یکی از روش‌های مهم در حفظ سلامت دندان‌ها و بوی خوب دهان می‌باشد. که باید توسط یک متخصص دندانپزشکی ماهر و متبحر انجام شود. از آن جایی که دندان‌های سالم و بوی خوب دهان نقش بسیار مهمی در زندگی اجتماعی و اعتماد به نفس افراد ایفا می‌کند؛ مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است.

درمان ریشه، یکی از حوزه‌های مهم و تخصصی در علم دندانپزشکی است که کسب دانش عمومی در مورد آن برای عموم افراد، لازم و ضروری می باشد. بنابراین کسب آگاهی کافی در مورد درمان ریشه و معرفی بهترین مرکز درمان ریشه تهرانپارس می تواند کمک شایانی به مراجعین و بیماران ارائه دهد. به یاد داشته باشید که بهترین مرکز درمان ریشه تهرانپارس می تواند  خیال شما را از فرایند درمان آسوده نماید و برای مدت زمان بسیار طولانی خیالتان را از طی دوره درمان راحت کند.

دندان سالم، زندگی سالم

سلامت دندان نه تنها بوی خوب دهان و لبخند زیبا را به شما هدیه می کند؛ بلکه عاملی بسیار مهم در زندگی اجتماعی و سلامت فردی افراد محسوب می شود. دندان‌های سالم و زیبا، اعتماد به نفس شما را افزایش داده و لبخندهای خوش فرمی را به صورت شما هدیه می کند.

مطالعات اخیر نشان می دهد افرادی که دندان‌های سالمی دارند، به راحتی در فعالیت‌های اجتماعی شرکت می‌کنند و با اطمینان بیشتری با دیگران روبه‌رو می شوند. همچنین، بوی خوب دهان نشان از بهداشت دهان و دندان و تمیزی آن دارد که در مواجهه با دیگران و برقراری ارتباط اجتماعی بسیار مؤثر است. یکی از مهم‌ترین مسائلی که می‌تواند سلامت دندانها و بوی خوش دهان را تحت تاثیر قرار دهد، مشکلات ریشه دندان است که شیوه های مختلف درمان ریشه می تواند راه حل مناسبی برای خلاصی از مسائل این چنینی باشد.

بافت دندان شامل چه بخش هایی است؟

دندان از ماده سختی به نام عاج ساخته شده که مینا لایه سطحی وظیفه محافظت از قسمت قابل مشاهده دندان (تاج) را بر عهده دارد. قسمتی از دندان که زیر خط لثه قرار دارد ریشه نام دارد که به چسباندن دندان بر روی فک کمک می کند.

به طور کلی، دندان های جلویی فقط یک ریشه دارند، در حالی که دندان های آسیاب به طور کلی از سه یا چهار ریشه برخوردار هستند. در داخل هر ریشه، فضاهای کانالی متعددی وجود دارد که به عنوان مرکز توخالی دندان (اتاقک پالپ) شامل عروق خونی، اعصاب و پالپ است. پالپ بافت حساسی است که اکسیژن، مواد مغذی و حس را برای دندان فراهم می کند. پالپ از سقف اتاقک پالپ به پایین تا انتهای هر کانال ریشه گسترش مییابد. در صورت عفونی شدن، کل فضا باید ضدعفونی شود.

وظیفه اصلی پالپ دندان تنظیم رشد و نمو دندان در دوران کودکی است که در هنگام تکامل کامل دندان وظیفه تغذیه دندان از بافت های اطراف ریشه را برعهده دارد. بنابراین، دندان می تواند بدون پالپ خود عمل کند و در بیشتر موارد می توان آن را به طور نامحدود نگه داشت.

جهت دریافت مشاوره و رزرو وقت تماس بگیرید

درمان ریشه یعنی چه؟

درمان ریشه همانطور که از اسمش پیداست روشی است که دندانپزشک در پی ترمیم ریشه دندان و درمان آن می باشد. دندان‌های انسان در ساختار داخلی خود دارای ریشه‌ها و اجزایی هستند که از طریق آن‌ها به لثه و بافت نرم بخش عمیق فضای دهان متصل می‌شوند. هنگامی که ریشه دندان تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند پاک نشدن کامل عفونت، ترمیم‌های نامناسب، شکستگی یا ترمیم‌های بیش از حد قدیمی و ضعیف قرار می‌گیرد، ممکن است، دچار آسیب شوند.

به عبارت ساده تر هدف اصلی درمان ریشه، از بین بردن عفونت و التهاب موجود در ریشه دندان و فضای اطراف آن است. در این روش دندانپزشک با استفاده از تجهیزات و ابزارهای تخصصی، به ریشه دندان دسترسی می‌یابد و بازسازی و تمیز کردن مجرای ریشه را انجام می‌دهد. سپس مجرای ریشه پر شده و درمان روی آن انجام می‌شود تا دندان به حالت طبیعی خود بازگردد و عفونت از بین برود.

از آن جایی که درمان ریشه یک روش ساده ولی حساس برای برداشتن پالپ ملتهب یا عفونی فضای داخلی بافت دندان به شمار می آید؛ این کار باید با دقت و تمرکز بسیار بالا انجام شده و سپس با مواد خاصی مهر و موم گردد. درمان ریشه برای از بین بردن باکتری ها از کانال ریشه عفونی، جلوگیری از عفونت مجدد دندان و نجات دندان طبیعی طراحی شده است.

این روش سریع و راحت  می تواند در کسری از ثانیه درد شما را تسکین داده و در عین حال سایر دندان های شما را از آسیب دیدگی نجات دهد.

شیوه های مختلف درمان ریشه دندان

در داخل دندان، درست در زیر مینای سفید و لایه سخت آن که به نام عاج شناخته می شود؛ بافت نرمی به نام پالپ وجود دارد. این بافت حاوی رگ های خونی، اعصاب و بافت همبند است که به رشد ریشه دندان شما در طول رشد آن کمک می کند. یک دندان کاملاً رشد یافته می تواند بدون پالپ زنده بماند، زیرا دندان همچنان توسط بافت های اطراف آن تغذیه می شود. اگر پالپ دندان شما به هر دلیلی دچار آسیب دیدگی شود، پزشک برای درمان آن به صورت معمول از دو روش اصلی استفاده می کند.

 • روش جراحی
 • روش غیر جراحی

در روش جراحی،  دندانپزشک با ایجاد دسترسی مستقیم به ریشه دندان اقدام به درمان می‌کند، در حالی که در روش غیر جراحی، از روش‌های غیر تهاجمی مانند ابزارهای اندو (پر کردن ریشه) و لیزر استفاده می‌شود.

درمان ریشه توسط متخصصان دندانپزشکی انجام می‌شود و نیاز به تخصص و مهارت در این زمینه دارد. با انجام درمان ریشه، مشکلات مربوط به عفونت، درد، تورم و غیره به حداقل می‌رسد. با توجه به اهمیت حفظ سلامت دندان و بوی خوب دهان در زندگی اجتماعی و اعتماد به نفس، لازم است به متخصصان دندانپزشکی متخصص در درمان ریشه مراجعه کنید.

درمان ریشه دندان

جهت دریافت مشاوره و رزرو وقت تماس بگیرید

علائم آسیب زا بیماری پالپ دندان

درمان ریشه عمدتا در صورتی انجام می شود که دندان ها دچار ترک خوردگی ناشی از آسیب ژنتیکی، ایجاد حفره عمیق یا مشکلات ناشی از پر کردن قبلی باشد. معمولاً بیماران زمانی متوجه آسیب پالپ دندان می شوند که دندان هایشان حساس شده و نسبت به گرما و سرما واکنش نشان می دهد. آسیب دیدگی پالپ دندان ممکن است باعث التهاب یا عفونت شود که عمده ترین علائم آن شامل موارد زیر است.

 • درد ناخواسته یا خود به خود
 • حساسیت به نوشیدنی ها و غذاهای سرد و گرم
 • درد هنگام گاز گرفتن یا جویدن
 • لق شدن دندان
 • تورم لثه در نزدیکی دندان آسیب دیده
 • تراوش چرک اطراف دندان آسیب دیده
 • تورم صورت
 • جوش روی لثه
 • وجود دندان شکسته یا ترک خورده
 • لثه های متورم یا حساس
 • پوسیدگی عمیق یا تیره شدن لثه

علل بیماری پالپ دندان

گاهی اوقات، پالپ دندان ممکن است بدون هیچ علامتی آسیب دیده شود که معمولا این مشکل با آزمایش‌های ویژه و از طریق عکس‌برداری با اشعه ایکس در طول معاینه دندانپزشکی یا در طی فرایند درمان سایر مشکلات دندانی تشخیص داده می‌شود.

رویدادهای زیادی وجود دارد که می تواند منجر به بیماری یا آسیب به پالپ دندان شود که برخی از این موارد عبارتند از:

 • پوسیدگی دندان عمیق و درمان نشده
 • ایجادپوسیدگی در زیرلایه های پر شده عمیق
 • ضربه ای که به دندان آسیب می رساند
 • دندان قروچه معمولی (براکسیسم)
 • ترک های طولانی مدت در دندان ها
 • ابتلا به بیماری های پیشرفته لثه یا دهان و دندان
 • انجام ترمیم‌های دندانی عمیق
 • انجام ترمیم‌های بیش از حد و ناقص
 • انجام ترمیم‌های تکراری
 • شکستگی دندان
 • عفونت ریشه دندان‌ها

تشخیص مشکلات ریشه دندان

دندانپزشک به علائم شما گوش می دهد، دندان های شما را معاینه می کند و سایر بررسی ها از جمله عکس برداری با اشعه ایکس را انجام می دهد. این اشعه ایکس همچنین با نشان دادن تعداد، اندازه، شکل و عمق ریشه ها به دندانپزشک کمک می کند تا برای درمان ریشه دندان برنامه ریزی کند، که نشان می دهد این روش چقدر ممکن است پیچیده باشد. همچنین بروز چند علامت به این معنی است که ممکن است به درمان کانال ریشه نیاز داشته باشید.

این مشکلات می‌توانند باعث بروز درد شدید، تورم، حساسیت به گرما و سردی، قرمزی، شکستگی و غیره در دندان شما شوند. اگر این‌گونه مشکلات را تجربه می‌کنید، بهتر است به متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید تا مورد ارزیابی و درمان لازم قرار بگیرید.

فواید درمان ریشه دندان

درمان ریشه دندان (اندودنتیکس) یک روش کارمد برای رفع عفونت و مشکلات بافت یا عمیق دهان و دندان است که در مرکز دندانپزشکی انجام می شود. برخلاف باور عموم افراد جامعه، درمان ریشه اصلادردناک نیست و حتی می توان آن را در یک بازه زمانی کوتاه انجام داد. اما عفونت در مرکز دندان (کانال ریشه) توسط باکتری هایی ایجاد می شود که در دهان زندگی می کنند و به دندان حمله می کنند، می تواند به مرور زمان درد و التهاب را در بیمار ایجاد نماید.

 • درمان ریشه به شما امکان می دهد تا دندان طبیعی خود را حفظ کنید.
 • بعد از درمان احساس و عملکرد بهتری نسبت به پروتز یا ایمپلنت خواهید داشت.
 • فرایند جویدن بهتر و طبیعی تر صورت می گیرد.
 • هزینه ها و روش های دندانپزشکی آینده را محدود می کند.
 • درمان کانال‌های ریشه نسبتاً بدون درد هستند و در مقایسه با سایر روش‌های دندانپزشکی مانند کشیدن دندان طبیعی ناراحتی کمتری دارند.
 • درمان ریشه خطرات عفونت دندان درمان نشده را کاهش می دهد تا نیروی طبیعی گاز گرفتن و احساس راحتی یا ظاهر طبیعی حفظ شود.

درمان ریشه به روش های مختلف از سایر دندان ها در برابر سایش یا فشار بیش از حد محافظت می کند.

 

در طی درمان کانال ریشه چه اتفاقی می افتد؟

قبل از شروع درمان یا اقدام به انجام فعالیت خاصی، دندانپزشک یا متخصص ریشه دندان آسیب دیده توسط اشعه ایکس تصویر برداری می کند. بعد از مشاهده عکس دندان ممکن است آزمایش های دیگری را برای تعیین وضعیت پالپ دندان تجویز نمایند. از این طریق پزشک خواهد دانست که بخشی از پالپ دندان مرده، عفونی یا ملتهب شده و یا دندان شما به درمان کانال ریشه نیاز دارید یا خیر؟

 • آزمایش پالپ الکتریکی (EPT) را با استفاده از دستگاهی انجام دهید که جریان الکتریکی را به تدریج در حال افزایش از طریق دندان شما می فرستد تا ببینید پالپ دندان شما واکنش نشان می دهد ؟ در ادامه دندانپزشک علائم تورم در لثه و استخوان اطراف دندان خود را بررسی خواهد نمود. اگر نیاز به درمان ریشه و پر کردن کانال باشد، پزشک داخل دندان شما را تمیز و ضد عفونی نموده و یک پرکننده روی دندان شما قرار می دهند تا فضا را ببندد.
 • برای انجام فرایند درمان کانال ریشه دندان پزشک مواد بی حسی را به دندان عفونی و لثه مجاور شما تزریق می کند. اگر اضطراب دندانپزشکی دارید، ممکن است پزشک به شما داروهایی بدهد که به آرامش شما کمک کند که ممکن است باعث ایجاد احساس خواب آلودگی در شما شود.
 • در مرحله بعد دندان پزشک یک تکه لاستیک نازک و قابل انعطاف را روی دندان عفونی و لثه های مجاور شما قرار می دهد. اینیک سد دندانی است که دندان شما را در طول درمان خشک نگه می دارد. سپس دندانپزشک به کمک تجهیزات مدرن یک سوراخ کوچک در تاج دندان شما سوراخ می کنند تا بتوانند به پالپ دندان شما برسد.
 • در ادامه فرایند درمان پزشک از ابزارهای کوچک دندانپزشکی برای برداشتن اعصاب، رگ‌های خونی و بافت‌های داخل پالپ دندان استفاده می‌کند. پس از پاکسازی پالپ، متخصص درمان ریشه در تهران پارس اتاقک پالپ و کانال های ریشه شما را تمیز و ضدعفونی می کند. تا اتاقک خالی پالپ و کانال های ریشه را با یک ماده دندانی انعطاف پذیر لاستیکی به نام گوتاپرکا پر نماید. در انتهای جلسه اول درمان پزشک دندان شما را با یک ماده گچ مانند به صورت موقت می‌بندد تا این مهر و موم از ورود باکتری ها به دندان شما جلوگیری کند.
 • در مرحله آخر، دندانپزشک یک روکش بر روی دندان درمان شده شما قرار می دهد تا بدین وسیله از دندان‌های شما محافظت نماید. برای اینکه دندان‌هایتان هنگام گاز گرفتن یا در زمان روی هم قرار گرفتن دچار مشکل نشوند؛ عموما پزشک از روکش‌های سفارشی استفاده می کند که ممکن است دو یا سه هفته آماده شدن آنها طول بکشد.
درمان ریشه دندان پوسیده

ریکاوری بعد از کانال ریشه چقدر طول می کشد؟

از آن جایی که دندانپزشک برای انجام فعالیت های ترمیم و درمان ریشه دندان از بی حسی استفاده می کند به احتمال زیاد به مدت 2 تا 4 ساعت بعد از عمل احساس بی‌حسی در ناحیه فک و صورت خواهید داشت. اگر حساسیت خاصی داشته باشید پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند تا قبل از ترک کلینیک دندانپزشکی یا مطب، چند دقیقه استراحت کنید.

به طور معمول، شما دو نوبت دیگر خواهید داشت تا یک دندانپزشک فرایند درمان شما را تکمیل نماید و روکش دندان را آماده کند و تاج را روی دندان شما قرار دهد.

برای بهبودی پس از درمان ریشه باید از دندان های خود مراقبت نمایید و تا زمان کامل شدن درمان باید از گاز زدن غذاهای سفت خودداری کنید. همچنین پس از درمان نهایی، دندان ترمیم شده نباید دردناک باشد، اگر چه ممکن است برای چند روز احساس درد کند. برای تسکین هر گونه ناراحتی می توانید از مسکن های بدون نسخه مانند پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده کنید.

تمیز نگه داشتن دندان های خود، نخوردن غذای شیرین زیاد و  ترک سیگار می تواند دوره نقاهت را کاهش دهد و بهداشت دهان و دندان را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

هزینه کانال ریشه چقدر است؟

بسته به اینکه مشکل چقدر پیچیده است و یا اینکه کدام دندان آسیب دیده باید هزینه درمان ریشه را ارزیابی نمود. معمولا درمان دندان های آسیاب دشوارتر بوده و به مدت زمان بیشتر و مواد پوشش زیادتری نیاز دارند؛ به همین دلیل هزینه درمان کانال دندان های آسیاب بالاتر است. در حال حاضر طبق تعرفه های پزشکی برای ترمیم ریشه یک دندان تک کانال باید حداقل سه میلیون پرداخت کنید که می توانید هزینه آن را با کمک بیمه نامه های دندانپزشکی کاهش دهید.

عوارض پالپ دندان یا عفونت کانال ریشه

پر کردن کانال ریشه در حقیقت یک روش تاثیر گذار برای مدیریت عفونت پالپ دندان است که در صورت امکان برای جلوگیری از مشکلات انجام می شود. اگر عفونت پالپ دندان درمان نشود، می تواند عوارض شدیدی را در پی داشته باشد که اصلی ترین آنها شامل موارد زیراست.

·        گسترش عفونت

هنگامی که بخشی از اتاقک پالپ عفونی می شود، دندان توانایی خود را برای مبارزه با گسترش عفونت از دست می دهد.  اگر باکتری ها به داخل اتاقک پالپ راه پیدا کنند، باکتری ها تکثیرشده و باعث عفونت یا آبسه ریشه (یک پاکت یا “تاول” چرک) می گردند که می توانند به استخوان اطراف گسترش یایند.

·         از دست دادن استخوان در ناحیه

عفونت ممکن است در اطراف انتهای کانال ریشه آلوده گسترش یابد و استخوان فک اطراف را فرسایش دهد که در این حالت نه تنها بیمار درد شدیدی را متحمل می شود؛ بلکه فرایند و هزینه درمان نیز ممکن است بسیار سنگین و طولانی باشد.

·        از دست دادن دندان

بی توجهی به وضعیت دندان و آسیب دیدگی ریشه آن ممکن است در نهایت باعث از دست دادن دندان شود. برداشتن دندان می تواند روی غذا خوردن یا ظاهر شما تأثیر بگذارد؛ بنابراین قبل از تشدید آسیب های دندانی بهترین گزینه استفاده از درمان های محدود و تاثیر گذار است.

 

درمان دیجیتال دندان پوسیده

اهمیت تخصص و تجربه دندانپزشکان در درمان ریشه

یکی از مهم‌ترین عوامل در موفقیت درمان ریشه، تخصص و تجربه دندانپزشکان می‌باشد. دندانپزشکان متخصص در زمینه درمان ریشه با استفاده از تکنیک‌ها و تجهیزات پیشرفته، به شما کمک می‌کنند تا بهبود بهتری را تجربه کنید. آن‌ها با دانش فنی خود و تجربه کاری در زمینه درمان ریشه، مشکل ریشه دندان‌ها را به صورت کامل تشخیص داده و برنامه درمانی مناسب را برای شما در نظر خواهند گرفت.

در نتیجه، برای حفظ سلامت دندان و بوی خوب دهان، درمان ریشه که به وسیلهٔ متخصصان دندانپزشکی انجام می‌شود، بسیار حائز اهمیت است. درمان ریشه به شما کمک می‌کند تا از عوارض جانبی ناشی از مشکلات ریشه دندان‌ها جلوگیری کنید و درد و عفونت را به حداقل برسانید. با انجام درمان ریشه، احتمال نیاز به کشیدن دندان و جایگزینی آن با دندان مصنوعی کاهش می‌یابد و شما می‌توانید دندان طبیعی خود را حفظ کنید.

کلام نهایی

اگر دندانپزشک یا متخصص اندودنتیست برای درمان دندان آسیب دیده شما درمان کانال ریشه را تجویزکند، نیازی به نگرانی نیست. سالانه میلیون‌ها دندان از این طریق درمان می شوند تا درد بیمار تسکین پیدا نموده و از این طریق دندان‌های سالم دیگر نیز محافظت شوند.

امروزه به کمک روش های نوین و پیدایش تجهیزات مدرن دندانپزشکی، درمان ریشه شبیه به پرکردن معمولی است که معمولاً بسته به وضعیت دندان و شرایط شخصی شما در یک یا دو جلسه تکمیل می شود. پر کردن کانال دندان ها فرایند تقریبا بدون درد است که در کمترین زمان ممکن لبخند زدن، گاز گرفتن و جویدن را بهبود می بخشد. درمان ریشه بسیار موفقیت آمیز است، به طوری که با کمک این روش یک دندان می تواند تا 10 سال پس از درمان ریشه زنده بماند.

 

سوالات متداول درباره ریشه دندان


آیادرمان کانال ریشه دردناک است؟

از آنجایی که بیماران قبل از شروع فرایند درمانداروی بی حسی موضعی یا بیهوشیدریافت می کنند، پر کردن کانال ریشه دردناک نیست. با این حال، پر کردن کانال ریشه معمولاً بعد از عمل کمی دردناک است که می‌تواند باعث ناراحتی خفیف برای چند روز شود.

چگونهبفهمم به پر کردن کانال ریشه نیاز داریم؟

درمان ریشه زمانی لازم است که عکس‌برداری با اشعه ایکس دندان نشان دهد که پالپ توسط عفونت باکتریایی آسیب دیده است. اگر پالپ توسط باکتری آلوده شود، ممکن است ملتهب شده و فضای کافی برای تکثیر و گسترش باکتری های عفونی فراهم گردد. اگر هنگام خوردن یا نوشیدن غذا و نوشیدنی سرد یا گرم و یا در حین گاز گرفتن یا جویدن احساس درد می کنید ممکن است نیاز به درمان ریشه داته باشید.

علائم عفونت پالپ چیست؟

برخی از علائم می تواند نشان دهنده مشکلات اساسی در ریشه و کانال های داخلی دندان باشد که باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید و نسبت به درمان آن اقدام کنید. • گسترش عفونت از طریق سیستم کانال ریشه • احساس درد هنگام گاز گرفتن یا جویدن • تورم لثه در نزدیکی دندان آسیب دیده • ترشح چرک از دندان آسیب دیده • گونه یا فک متورم • رنگ دندان تیره تر می شود • دندان لق شده است

لا تعليق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *